Seminarski i Diplomski Rad

Zagađivači 
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 14 | Nivo: FPPS Novi Sad

1. UVOD
Hiljadama godina su se čovek i priroda skladno razvijali i napredovali. Priroda je pomagala čoveku da opstane, nudila mu svoje bogatstvo i bila nesebična prema njemu. Ravnoteža je postojala vekovima. U njegovoj skorijoj istoriji, zahvaljujući velikom napredku nauke i tehnike, u trci za napredkom i zaradom, čovek je zaboravio na prirodu. Ona nas poslednjih godina i sama opominje. Prve su reagovale države sa najvećim stepenom privrednog razvoja, koji je uglavnom proporcionalan veličini negativnog uticaja na životnu sredinu. Broj veću pažnju. Briga za očuvanjem životne sredine je poprimila takve razmere da se o njoj već može govoriti kao o međunarodnom trendu, koji dominira u programima mnogih zemalja, odnosno njihovih vlada. Srbija je 2000. godine bila u situaciji da je potpisala Konvenciju o sprečavanju zagađenja vazduha na velike udaljenosti, a industrija je bila na nivou da je upravo pospešivala nesprovođenje. Nakon 2000. Godine stanje se postepeno popravlja. Ilustracije radi, međunarodna pomoć u sektoru životne sredine u 2003. je bila deset puta veća nego u 2002. godini, a u 2004. godini ta pomoć je veća dvadeset puta nego u 2002. godini. Trend rasta međunarodne pomoći se i dalje nastavio u nastupajućim godinama. Stupanjem na snagu zakona o zaštiti životne sredine krajem 2004. godine stvaraju se pravni preduslovi za uređenje integralnog sistema zaštite životne sredine i uravnoteženje odnosa privrednog rasta i životne sredine u Republici. Zagađivanje vazduha u novije vreme poprima razmere koje zahtevaju posebnu pažnju u smislu preduzimanja mera zaštite. Potreba zaštite vazduha od zagađenja, obezbeđenje kvaliteta života u naseljima i industrijskim centrima i očuvanje ekološkog potencijala prirodne sredine javlja se kao jedan od imperativa razvoja. Jedan od važnijih veštačkih izvora zagađenja je industrija. Industrija zagađuje vazduh, vodu i zemljište. Ovo sve zajedno negativno utiče na kvalitet životne sredine i zdravlje ljudi. Industrija takođe može proizvesti zagađenja radijacijom i bukom.
Upotreba moderne tehnologije dovodi do opšteg progresa društva, ali ta tehnologija mora biti praćena odgovarajućim merama prevencije, tj. otklanjanja potencijalno štetnih posledica. Ciljevi zaštite životne sredine su zaštita očuvanja zdravlja i života ljudi, kvaliteta ekosistema, zaštita biljnih i životinjskih vrsta i kulturnih dobara čiji je tvorac čovek, očuvanje ravnoteže i ekološke stabilnosti prirode, racionalno i adekvatno korišćenje
prirodnih resursa itd.
2. ZAGAĐENJE IZ INDUSTRIJSKIH POSTROJENJA
Jedan od važnijih veštačkih izvora zagađenja je industrija.
Prema fizičkim i prostornim karakteristikama industrija spada u tačkasti izvor zagađenja. Industrija zagađuje vazduh, vodu i zemljište. Ovo sve zajedno negativno utiče na kvalitet životne sredine ljudi. Industrija takođe može proizvesti zagađenja radijacijom i bukom.
2.1. INDUSTRIJA KAO ZAGAĐIVAČ VAZDUHA
Polutanti vazduha se dele na primarne i sekundarne. Primarnisastojci otpadnih emisija oslobađaju se iz poznatih izvora. Sekundarni polutanti su rezultat hemijskih reakcija između primarnih polutanata ili reakcija sa priridnim komponentama vazduha, a često su razorniji od polaznih supsatnci koje stupaju u reakciju. Lokalno zagađenje ograničeno je na neke industrijske zone koje zagađuju površinski izvori, tako da ostaje u blizini emitera. Globalno zagađenje je rezultat transporta otpadnih emisija na veća udaljenja koje se šire od tačkastih (visoki dimnjaci)

---------- CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturski.org 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: [email protected]

 

 

maturski.org Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.maturski.org, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!